Forrás: Iskolai értesítők, Budapest - II. kerületi községi polgári fiúiskola 1904-1905. ARCANUM.

Szenessy Mihály

Szenessy Mihály (Garam- Keszin, Barsmegyében, 1855. augusztus 24. – Budapest, 1904. október 21.)

„1875-ben Esztergomban érettségi vizsgálatot tevén, az esztergomi r. k. papnevelőintézet növendékei sorába lépett, de beteges természete miatt a hajlamainak oly annyira megfelelő papi pályáról le kellett mondania, buzgó vallásosságát azonban megőrizte élete végső perceiig. A tanári pályára lépett ezután s a budapesti kir. m. tudomány egyetem bölcsészeti karának hall- gatója lett, hol tanulmányait 1881-ben végezte be. Középiskolai tanári vizsgálatot tett 1883. május havában a mennyiségtanból és természettanból. A tornázásnak a főgimnáziumokban s hasonló tanintézetekben való tanítására s az államszámviteltanból már előbb, 1881-ben oklevelet nyert. 1881/2-ben félévig mint gyakorló tanár- jelölt a budapesti m. kir tanárképző-intézet gyakorló iskolájában működött. 1882. február 1-én a budapesti VIII. kerületi községi főreáliskola óradíjas tornatanára lett, hol másfél évig tanított. Ez időtől kezdve a polgári iskolák munkakörébe utalta őt a tekintetes Tanács intézkedése, melynek értelmében 1883. szeptembertől a VIII. kerület községi polgári leányiskolában a természettannak óradíjas, 1885-től rendes tanára lett. Mellékesen az angol kisasszonyok váci-utcai polgári iskolai tanítónőképző-intézetében és a ״Sacre-Coeur“-ben is szép sikerrel tanított, mindenütt kedves emlékeket hagyva hátra. Iskolánkat 1895. szeptembertől haláláig, mintaszerűen és nagy buzgósággal igazgatta s ezzel intézetünk történetében elévülhetetlen érdemeket szerzett. Lelkiismeretes tanár, ügybuzgó igazgató volt, igazi emberbarát, ki a közügyek iránt is melegen érdeklődött. A budai ״Katholikus Kör“ életében, mint igazgató, tevékeny részt vett. Népszerűségének egyik bizonyítéka, hogy a községi választásoknál, mint bizottsági tagjelölt, két ízben is csak csekély különbséggel maradt kisebbségben. Egyideig az iskolaszéknek is tagja volt, úgyszintén a II. kerületi ״szegény gyermekeket felruházó egyesület“-nek élete végéig választmányi tagja s egyideig buzgó pénztárnoka, mely minőségében jelentékeny összeget gyűjtött nevezett jótékony egyesületnek, intézetünknél az iskolai korcsolya- és tánciskolái díjak jövedelemfölöslegéből ezrekre menő jutalomalapnak létesítője, melyből évenként egy-egy szorgalmas és jó tanuló jelentékeny összeget élvez. Temetése 1904. évi október hó 23-án, vasárnap, délután nagy részvét közt ment végbe. A budai farkasréti temetőben pihen Derik Sándor és Tausz Ferenc intézeti tanárok sírjai közelében. Előbbi néhány hét múlva, december elején, követte őt oda, honnan nincs többé visszatérés.”

Munkái:

Magyar írók élete és munkái – Szinnyei József. S. Szenessy Mihály

Általános földrajz polgári fiú- és leányiskolák számára. A dr. Hunfalvy János és Schneider János által írt polgári iskolai földrajz befejező része. Ugyanott, 1892. két táblával. (2. kiadás 1896., 3. k. 1889., 4. k. 1903., 5. k. 1905. Ugyanott ott).

Magyar Könyvészet 1902., 1904.

Magyar Állam 1904. 242. sz.