Forrás: Iskolai értesítők, Budapest - II. kerületi községi polgári fiúiskola 1904-1905. ARCANUM.

Derlik Sándor

Derlik Sándor (Buda, 1855. február 21.-Budapest, 1904. december 5.) „Derlik Sándor atyja vízivárosi tanító és kántor volt. Özvegy édesanyja 80 éves kora mellett is még mindig jó egészségnek örvend. Budán és Esztergomban tanult. Az elemi tanítóképző tanfolyamát 1874- ben a budai állami képzőben végezte, a tanképesítő vizsgálatot 1876-ban a pesti királyi katholikus férfi-tanítóképzőben tette le. 1873-ban egy évig nevelő volt Pesten a Szőnyi-féle intézetben, 1879-ben Nagy-Maroson, 1875-ben Promontoron (1886-tól Budafok) volt községi tanító, 1876—1890-ig Budapesten elemi iskolai tanító. 1884-ben a nemzeti torna egyesületnél a tornázás tanítására közép-iskolai képesítést nyervén, 1890. évi szeptembertől a VII. kerületi polgári fiúiskola óradíjas tornatanára lett, 1892-ben pedig a tekintetes Tanács a polgári iskolákhoz a torna- és szépírás rendes tanítójává választotta, mely minőségében 1895-től élete végéig intézetünknél működött kiváló buzgalommal és nagy lelkiismeretességgel, egyidejűleg öt évig a III. kerületi polgári fiúiskolánál, és szabad idejében a tornairodalommal, festegetéssel és zenével is foglalkozott. Megalapította a Ganz-gyári tisztviselők tornásztársaságát, tanított a III. kerületi leány-ipariskolában és a Ganz-gyár ipariskolájában is. 19 éves korától haláláig működött fáradhatatlanul a tanítás terén.