Csik Ferenc Általános Iskola és Gimnázium Budapesten a Medve utcában
freewb.hu
Csik Ferenc Általános Iskola és Gimnázium. Wikipédia.
Készítette
Sipos Béla
E-mail:
sipos.bela1945@gmail.com
Balassa Sándor. Énektanár, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas és Erkel Ferenc-díjas magyar zeneszerző, érdemes és kiváló művész.
Balassa Sándor ipari tanuló korában
Balassa Sándor 1958
Balassa Sándor 60 éves
Balassa Sándor: Requiem Kassák Lajosért (1969) YouTube
Overture and Scenes Op. 103 - Overture 2016 YouTube
Sándor Balassa. The Third Planet - A harmadik bolygó - Bevezetés. YouTube
Balassa Sándor: 301-es parcella. 2014. YouTube
Balassa Sándor[1] [2] [3] [4](Budapest, 1935. január 20. –) Balassa Sándor vidéken végzett tanulmányok[5] után átmenetileg géplakatos szakmát tanult. Első intenzív zenei tanulmányait a budapesti Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolában folytatta karvezető előkészítő szakos hallgatóként, majd 1960-tól –1965-ig Szervánszky Endre zeneszerzés növendéke volt a Zeneakadémián, ahol 1965-ben zeneszerzői oklevelet nyert. 1958-ban 23 éves korában biztos, hogy a Medve utcai iskolában tanított, az internetes életrajzai ezt nem említik. Valószínű, hogy 1963-ig tanított a Medve utcai iskolában, ugyanis 1964-től a Magyar Rádió munkatársa lett, ahol 1980-ig a zenei főosztályon dolgozott zenei rendezőként. 1981-től a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola zeneszerzés tanszékén hangszerelést tanított adjunktusként, majd docensként, 1993-tól egyetemi tanárként. 1996-ban ment nyugdíjba. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem megsegítésére 1996-ban Zeneakadémia Alapítvány néven közhasznú intézményt hozott létre. Díjai: A Párizsi Tribün győztese (1972) Erkel Ferenc-díj (1972) Érdemes művész (1978) Kossuth-díj (1983) Bartók–Pásztory-díj (1988, 1998) Kiváló művész (1989) A Magyar Érdemrend középkeresztje (2012) A Nemzet Művésze (2014). Művei sorából kiemelkedik négy operája: Az Ajtón kívül, A Harmadik bolygó, Karl és Anna, valamint a 2000-ben befejezett és bemutatásra váró Földindulás.
Ars Poetica: "Csak külső, független szemlélője vagyok a művészeti ideológiák mentén tömörülő szakmai maffiáknak, irányzatos érdekszövetségeknek, de bennük részt nem veszek. Azt az üzleti érdekből felkapott jelszót is elutasítom, amely a korszerűséget és a modernséget mindenek felettinek, kizárólagos fontosságúnak tartja. Az árucikkek, fegyverek, találmányok elavulhatnak, de az igazi művészeti termék időtlen, képes a mindenkori jelenhez szólni, anélkül, hogy elveszítené tartalmának gazdagságát. A zenei anyagot ma is, mint a múltban, művészi renddé, emberi szépséggé, valamint erkölcsileg magasrendű életérzéssé kell formálnunk. ez a tevékenység nemcsak törekvésem, de kötelességem is. Az Élet megmentése a Földön, csak közösséggé nemesedett emberek tudatos tevékenysége által lehetséges. A művészet nem vállalhatja a politikum és a tudomány szolgálatát, mert e két szféra azt eredeti medréből kifordítja, szándékaitól eltéríti, katartikus erejétől megfosztja. E méltatlan szolgálatban a zene sem teljesítheti eredeti teremtő hivatását, a szépség ápolását, az emberi lélek és szellem felemelését, megtisztítását, a párbeszédet a köznapi és transzcendentális világok között. Érdekes módon, a tudósok is többnyire Bachért, Mozartért rajonganak. Hogy milyen lesz a jövő, a folytatás, az rajtunk, ma élő zeneszerzőkön múlik. Nem tartható az, hogy egy kis lélekszámú elit mindenható kinyilatkoztatást tesz, és megmondja, hogyan kell komponálni ma vagy holnap. Az utat mindnyájunknak magunknak kell megtalálnunk. A többféle út, a lehetséges igazságok árnyalt változatai, a sokféle nemzeti gyökér, szivárványszínű gazdag termést ígér. Az emberiség hatalmas kórusában minden eredeti hangra szükség van. A ma élő művészek közösen szövik azt a csodálatos szőttest, amely korunkban a Föld hangja. Kitüntetés számomra, hogy e teremtő munkában részt vehetek." (Balassa Sándor nyilatkozata a St. James Press számára - 1990-ben)
Díjai:
Forrás:
[1] http://hu.wikipedia.org/wiki/Balassa_S%C3%A1ndor
[2] https://www.balassa.hu/#%EF%BF%83%EF%BE%89letrajz
[3] http://kincsestar.radio.hu/ktz/balassa/content.php
[4] Portréfilm Balassa Sándorról. https://www.youtube.com/watch?v=_1zP_Ff2KYQ
[5] http://zeneakademia.hu/nagy-elodok/-/asset_publisher/29I4W6p9tHfE/content/balassa-sandor /10192 ;jsessionid=C8E60BB07736E3FCE13DFC057840CAE4